Späť

Detoxikácia pečene a 5 superpotravín pre ich správne fungovanie

Pre správne fungovanie nášho organizmu je detoxikáciazákladným krokom. Poradíme aké potraviny či doplnky stravy sú pre ňu vhodné.

Detoxikácia pečene

Pečeň je najväčšou žľazou s vnútorným vylučovaním a zároveň najväčším vnútorným orgánom nášho tela. Plní až 500 životne dôležitých funkcií, medzi najdôležitejšie patria:

  • čistenie krvi a celého organizmu od škodlivých látok,
  • metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov,
  • produkcia žlče,
  • tvorba hormónov,
  • ukladanie a následné uvoľňovanie železa a vitamínov,
  • výroba bielkovín krvnej plazmy.

Škodlivé látky sa do nášho tela najčastejšie dostávajú ako následok nezdravého životného štýlu. Ide najmä o dôsledok konzumácie nezdravých pokrmov, polotovarov a alkoholu alebo fajčenia. Náš organizmus zároveň atakujú toxíny zvonku, ktorým sa dá veľmi ťažko vyhnúť. Ide predovšetkým o škodliviny z ovzdušia, lieky, výživové doplnky a tiež vírusy a baktérie.

Dobrou správou je, že pečeň má pozoruhodnú schopnosť regenerovať sa. Aby však mohla nastať jej obnova a aby v nej zároveň mohli prebiehať všetky pre nás také dôležité procesy, treba sa o ňu dobre starať. Jednak jej pravidelne dopriať očistu a jednak jej dodávať mikroživiny, ako sú rozličné vitamíny, minerály a antioxidanty.

Detoxikácia pečene

Vôbec prvým krokom, bez ktorého sa detoxikácia pečene nezaobíde, je úprava životného štýlu. Je vhodné obmedziť príjem rafinovaných cukrov, živočíšnych tukov, alkoholu a vyhnúť sa fajčeniu. Zároveň je na mieste pridať pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý podporuje látkovú výmenu a prirodzenú regeneráciu organizmu. Na samotnú detoxikáciu pečene je vhodný pestrec mariánsky, ktorý možno získať aj v podobe výživového doplnku.

Činnosť, ktorá by mala po očiste nevyhnutne nasledovať, je doplnenie mikroživín do pečene. Na tento účel sú ideálne komplexné výživové doplnky, ako je napríklad Lipovitan DUO, ktoré obsahujú vyvážené množstvo vitamínov a minerálov.

Alternatívnou možnosťou doplnenia potrebných živín do pečene sú superpotraviny. Ide o potraviny, ktoré v sebe ukrývajú vysoký podiel vitamínov, minerálov a ďalších blahodarných látok. Na správne fungovanie pečene sú dôležité tieto:

Cesnak

Vďaka obsahu síry, ktorá aktivuje pečeňové enzýmy, cesnak pomáha odplavovať z tela toxíny. Zároveň obsahuje veľké množstvo selénu, ktorý pomáha zvyšovať hladinu prírodných antioxidačných enzýmov v pečeni, čím posilňuje jej odolnosť proti poškodeniu oxidačným stresom.

Orechy

Orechy, najmä vlašské, sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín a aminokyselín. Tieto látky sú nevyhnutné na správne fungovanie pečene a zároveň pomáhajú odbúravať tuky, ktoré sa v pečeni ukladajú.

Citrusy

Okrem toho, že citrusy obsahujú vysoký podiel vitamínu C, ktorý je nevyhnutný na správne fungovanie ľudského organizmu, pomáhajú tiež pečeni rozkladať toxické zložky na látky, ktoré potom telo ľahko vylúči. Osobitnú pozornosť si zaslúži grapefruit. Obsahuje totiž antioxidanty naringín a naringenín, ktoré znižujú zápalové procesy v pečeni, čím významne prispievajú k jej ochrane.

Červená repa

Aj červená repa obsahuje vitamín C, bez ktorého sa náš organizmu nezaobíde. Zároveň v nej však nájdeme aj vlákninu, ktorá je nevyhnutná na prečistenie tráviaceho systému. Červená repa okrem toho pomáha čistiť krv, podieľa sa na syntéze toxických látok, stimuluje tvorbu žlče a tiež urýchľuje trávenie a vylučovanie.

Kurkuma

Hlavnou súčasťou kurkumy je ostrožltý kurkumín, ktorý detoxikuje pečeň a podporuje jej správne fungovanie. Kurkumín zároveň udržiava hladinu cholesterolu a krvného cukru v normálnych hodnotách, lieči zápaly v tele, podporuje nervový a kardiovaskulárny systém, čistí organizmus a posilňuje jeho imunitu. Pravidelná konzumácia kurkumy znižuje riziko vzniku rakoviny – dôkazom je nízky výskyt tejto choroby v krajinách, kde je kurkuma súčasťou každodenného jedálneho lístka.

LIPOVITAN DUO
LIPOVITAN S
LIPOVITAN